SAMSUNG UA40ES6200 40 INCHES 3D LED TV FOR 110-220 VOLTS
It?s time to make your TV viewing experience supreme with the Samsung UA40ES6200 40 inch Full HD LED TV. With inbuilt Wi-Fi technology, you can easily connect to other devices. This television gives you an absolutely wonderful 3D viewing experience that is like no other. It comes with more vibrant colours to make images sharper, better and clearer, and its resolution is twice as good as a standard HD TV. You can even connect your USB drive or enjoy apps, watch videos and browse the web.
Product Code: SA-UA40ES6200   Product ID: 20604
Product sold by: samstores.com
call for price
Availability: In Stock New
Shipping Information:
Ship within 24 hours. Most orders delivered to any of the 48 US states in just 3-10 business days!
Worldwide NTSC/PAL/SECAM Color System
Worldwide NTSC, PAL BG, PAL I, Secam BG, DK/ PAL DK TV tuners
World-wide Dual Voltage 110-240 volts 50-60 hertz
Key Features
2D-3D Conversion
Wide Color Enhancer Plus
3D Hyper Real Engine for image processing
400 Clear Motion Rate
All Share Play
General
Brand                        Samsung
Model Number          UA40ES620
Series                         6
TV Type                    HD, LED TV
Screen Size & Resolution       40 inches with 1920 x 1080 resolution
Internet Connectivity Wireless LAN Built-in
Video Features
Other Video Features             Wide Color Enhancer, Clear Motion Rate: 400Hz, Digital Noise Filter
Audio Features
Speakers                                       2 Built-in Speakers
Stereo System                              SRS TheatreSound HD
Sound Technology                       Dolby Digital Plus / Dolby Pulse
Total Speaker Power Output RMS     20 W
Power
Power Supply            AC 100 - 240 V, 50/60Hz
Power Consumption   Under 0.3 W (Stand-by)
Connectivity
Composite Video Input         1
Component Video Input       1
USB                                       3
HDMI                                    3
Ethernet (RJ 45)                    No
Headphone Jack                    1
Other Connectivity Features   1 RF In (Terrestrial/Cable Input), DVI Audio In (Mini Jack)
Additional Features
Design and Dimensions
W x H x D (With Stand)      927.4 x 620.4 x 241.3 mm
Weight with Stand               11.6 kg
W x H x D (Without Stand)   927.4 x 554.7 x 46.9 mm