SAMSUNG UA-65NU7092 65" MULTISYSTEM LED TV UHD 4K 110-220 NTSC-PAL
Product Code: UA-65NU7092   Product ID: 31514
Product sold by: samstores.com
Availability: In Stock New
Shipping Information:
Ship within 24 hours. Most orders delivered to any of the 48 US states in just 3-10 business days!
PAL | NTSC | SECAM World Color Systems
Samsung UA-65NU7092 65" Multisystem LED TV UHD 4K Smart Pal Secam NTSC 110 220v 240 Volts 50 60 HZ
Key Features:
65" UHD Smart LED TV, 220-240 Volts
PurColour gives you a natural color experience with accurate and vivid detail
HDR lets you see images with higher brightness for a true HDR experience
UHD Dimming feature allows you to display images with superb contrast and clarity
Smart Hub allows you to see everything in one place
The polished, refined and slim design gives this multi-system TV a clean look and feel
Auto detection feature helps you find and recognize all your connected devices faster and easier
Product Specifications:
Display
Screen Size: 65"
Resolution: 3840 x 2160
Video
Picture Engine: UHD Up-Scaling
Motion Rate: 100
PQI (Picture Quality Index): 1300
HDR (High Dynamic Range): HDR 10+
Dynamic Contrast Ratio: Mega Contrast
Micro Dimming: UHD Dimming
PurColour: Yes
Contrast Enhancer: Yes
Auto Motion Plus: Yes
Film Mode: Yes
Audio
Dolby Digital Plus: Yes
DTS Codec: N/A
Sound Ouput (RMS): 20 W
Speaker Type: 2 CH (Down Firing + Bass Reflex)
Multiroom Link: Yes
Bluetooth Audio: N/A
Smart Service
Samsung SMART TV: Smart
Web Browser: Yes
Convergence
Mobile to TV - Mirroring, DLNA: Yes
360 Video Player: N/A
360 Camera Support: N/A
WiFi Direct: Yes
Differentiation
Analog Clean View: Yes
Tuner/Broadcasting
Digital Broadcasting: DVB-T2CS2
Analog Tuner: Yes
Data Broadcasting: HbbTV1.5
Connectivity
HDMI: 2
USB: 1
Component In (Y/Pb/Pr): N/A
Composite In (AV): N/A
Ethernet (LAN): Yes
Digital Audio Out (Optical): 1
RF In (Terrestrial/Cable Input): 1 / 1 (Common Use for Terrestrial) / 1
HDMI A/Return Ch. Support: Yes
HDMI Quick Switch: Yes
Wireless LAN Built-In: Yes
Anynet+ (HDMI-CEC): Yes
Design
Design: New Edge (Thin Frame)
Bezel Type: VNB
Slim Type: Slim
Front Color: Bright Black
Stand Type: Simple Stand (Matte Black)
Additional Features
Instant On: Yes
Processor: Quad-Core
Digital Clean View: Yes
Auto Channel Search: Yes
Auto Power Off: Yes
Caption (Subtitles): Yes
Connect Share™ (HDD): Yes
ConnectShare™ (USB 2.0): Yes
Embedded POP: Yes
EPG: Yes
Game Mode: Yes
OSD Language: Local Languages
USB HID Support: Yes
Teletext (TTX): Yes
Eco Feature
Eco Sensor: Yes
Energy Efficiency Class: A+
Power
Power Supply: AC220-240V, 60 Hz
Power Consumption (Max): 190 W
Dimensions
Packing Size (GXYXD): 1601 x 970 x 178 mm
With Stand Size (WxHxD): 1457.5 x 887.4 x 317.3 mm
Without Stand Size (WxHxD): 1457.5 x 837.3 x 59.7 mm
Weight
Package Weight: 33.50 kg
Set Weight, with Foot: 25.30 kg
Set Weight, Without Foot: 25 kg
Accessories
Remote Controller Model: TM1240A
Batteries (for Remote Control): Yes
Mini Wall Mount Support: Yes
Vesa Wall Mount Support: Yes
User Manual: Yes
E-Manual: Yes
Power Cable: Yes
Slim Gender Cable: Yes
  Name Rating Comments
Also Purchased