POWERMATE PMC145500.01 CX SERIES 5500W PORTABLE GENERATOR 110-240 VOLTS
Product Code: PMC145500.01   Product ID: 29940
Product sold by: samstores.com
Availability: In Stock New
Shipping Information:
Ship within 24 hours. Most orders delivered to any of the 48 US states in just 3-10 business days!
About this item
6875W/5500W-rated portable generator
12.5-hour run time @ 50% rated load
Digital multi-meter gives generator status
Covered outlets provide protection
2-year limited warranty
Description
Specifications
Output: 6875 Max Surge Watts / 5500 Running Watts
Rated VAC Amps (120/240): 57.29/28.6 Surge & 45.8/22.9 Running
Engine: Powermate 420cc OHV, low-oil shutdown protection
Controls: Digital multi meter tracks engine runtime for maintenance intervals
Feature 1: AVR-Automatic Voltage Regulation
Feature 2: Fuel gauge allows user to keep track of gasoline levels
Feature 3: Ergonomic frame for easy portability
Wheels: 12" Never-flat for easy transportation
Outlets: All-Weather coveres provide protection and keep debris out
Outlets: (2) 120V 20A 5-20R GFCI Duplex
Outlet: (1) 120/240V 30A L14-30R Twist Lock
Fuel Tank: 7.0 gal.
Run Time: 12-hour run time @ 50% rated load
Weight: 173 lbs.
49-State/California Approved
Assembled Country
China
  Name Rating Comments
Also Purchased