MANITOWOC MAUDP0080AINT UNDER COUNTER ICE MAKER 220VOLT, 50HZ NOT FOR USA
Product Code: MAUDP0080AINT   Product ID: 31841
Product sold by: samstores.com
Availability: In Stock New
Shipping Information:
Ship within 24 hours. Most orders delivered to any of the 48 US states in just 3-10 business days!
What you get:
  • Compact size under counter ice maker
  • 220 volts
  • 14KG ice storage capacity
  • Dice shaped ice
  • Standard features
  • Durable and attractive stainless-steel cabinet
  • Easy access door
  • Patented sanitizing and cleaning technology
  • Front air intake and exhaust
  • Crisp, clean, and coordinated interior
• 220Volt, 50Hz, Undercounter Ice Maker
• 1.059 ft³ (0.03m³) Cabinet volume
• 31 lb. (14.0 Kg) ice storage capacity*
• 102 lbs/24hours Storage Capacity
• 5.2 Amps
• Dice Ice shape
• NSE, cULus Listed
• CE Certified
• Standard Features
• Compact size for easy placement under counters or as a stand alone.
• Ideal for any small-volume ice need with ice maker and bin in one.
• Clean, crisp, coordinated interior.
• AlphaSan® in key internal components to extend time between cleanings.
• Flat, right-angle plug for easier installation in tight spaces.
• Attractive, durable stainless steel cabinet.
• Easy access door, slides up & out of the way.
• Patented cleaning and sanitizing technology.
• Manitowoc’s proven vertical evaporator using proprietary technology is made in Manitowoc, WI.
• Easy access air filter designed for longer operation in greasy and dusty environments.
• CFC-FREE R-134A refrigerant.
Technical Specification
Voltage and Frequency:  220Volt, 50Hz
Storage capacity:  31 lb. (14.0 Kg) ice
Ice Production (24Hrours)
46 lbs./102 lbs:  70° Air/50°F Water/ 21° Air/10°C Wa
32 lbs./71 lbs:  90° Air/70°F Water/ 32° Air/21°C Water
Power kWh/100 lbs. @ 90°/70°F: 10.7
Potable Water Usage @ 90°/70°F per 100 lbs/45.5 kgs of ice: 43.1 gal
BTU Per Hour:  2,050 (average)/ 2,500 (peak)
Compressor:  Nominal rating: 1/4 HP
Legs:  Adjustable from 6.00"-7.25"/ (15.24-17.78 cm).
Ice Storage:  One piece bin liner
Insulation:  Insulation foamed-in-place with CFC-FREE foam.
Refrigerant : R-134A
Operating Limits
Ambient Temperature Range:  40 to 110F (1.6 to 43C)
Water Temperature Range:  33 to 90F (0.6 to 32C)
Water Pressure Ice Maker Water In:  Min. 20 psi (138 kPA)/ Max. 80 psi (551 kPA)
Ice Shape:  Dice (2.22 x 2.22 x 2.22 cm)
Weight and Dimension
Unit Dimensions:  36"H x 19.68"W x 22.34"D
  Name Rating Comments
Also Purchased