SOLEUSAIR SG-TTW-09ESE-26 9,000 BTU WALL AIR CONDITIONER(FOR USA AND CANADA)
Product Code: SOSGTTW09ESE26   Product ID: 18236
Product sold by: samstores.com
Email for price
Availability: Not In Stock New
Shipping Information:
Ship within 24 hours. Most orders delivered to any of the 48 US states in just 3-10 business days!
Model: SG-TTW-09ESE-26
Product Type: 9,000 BTU Wall Air Conditioner
Product Dimensions: 21.12" x 26.00" x 15.62"
Product Weight: 75.00 lbs.
Product Color: White
Application: For bedrooms, dens, baths, and living spaces
Voltage: 115 volts
Watts: 940 watts
Amps: 8.6 amps
Frequency: 60 Hz
Noise Level: 56-64 dB
Coverage Area: 275 square feet
Air Conditioner Type: Cool Only
Heat Pump: No
Cooling Capacity: 9000 BTUs
Dehumidifying Capacity: 60 pints
Air Flow: 236-283 CFM
Refrigerant Type: R-410A
Number of Fan Speeds: 3
EER: 9.8
Air Filter: Yes
Built-In Air Purification System: No
Display Type: LED
Remote Control: Yes
Energy Star Qualified: Yes
Programmable Timer: Yes
Timer Length: 24-hour
Dehumidify Feature: Yes
Compatible with Windows: No
Includes Window Mounting Kit: No
NOTE: This item is ONLY FOR USE IN USA, or countries which uses 110-120 Volts, 60 Hz.