ERP400-12 12 VOLT DC TO 220 VOLT 50HZ AC INVERTER, 400 WATTS CONTINUOUS, 800 WATTS PEAK POWER
220V/50Hz 400 Watt 12V Power Inverter.This heavy duty 220V / 50Hz inverter plugs directly to a 12 Volt DC battery to power EUROPEAN 220V/50Hz laptops, cell phone chargers and other small electronic devices in your vehicle!
Product Code: ERP400-12   Product ID: 8850
Product sold by: samstores.com
Email for price
Availability: Not In Stock New
Shipping Information:
Ship within 24 hours. Most orders delivered to any of the 48 US states in just 3-10 business days!
Model No. PBI-400E-12 12 Volt DC to 220 Volt 50Hz AC inverter, 400 watts continuous, 800 watts peak power
220V/50Hz 400 Watt 12V Power Inverter
This heavy duty 220V / 50Hz inverter plugs directly to a 12 Volt DC battery to power EUROPEAN 220V/50Hz laptops, cell phone chargers and other small electronic devices in your vehicle!
Features:
  400 watts continuous power
  800 watts peak power
  Provides 1.8 Amps
  Anodized aluminum case provides durability
  Built-in Cooling Fan
  External, Replaceable 30 Amp spade-type Fuse
  12 volt Power Plug
  220 volt 50Hz AC outlet (EUROPEAN OUTLET)
  Overload Indicator
  Power ON/OFF Switch
  Cigarette lighter plug
  Power ON/OFF Switch
Specifications:
 Output Wave Form           Modified Sinewave
No-load draw                  < 0.1 amp
Efficiency                        Up to 90%
Input voltage range         11-15 VDC
Over voltage shutdown     over 15 VDC
Under voltage shutdown    under 10 VDC
Low voltage alarm           Audible at 10.6 VDC
Overload shutdown          Yes
Thermal shutdown           Yes
Short circuit shutdown       Yes
AC receptacle                Two 2-Prong
Warranty                      1 year
Inverter weight               4 lbs
Dimensions (W x H x D)     5 x 2.25 x 7.25 in.
Weight                         5 lbs.
Description:
ERP400-12 12 Volt DC TO 220 Volt 50HZ AC Inverter, 400 Watts Continuous, 800 Watts Peak Power is a heavy duty inverter offered by Sam Stores. This heavy duty 220V / 50Hz inverter plugs directly to a 12 Volt DC battery to power EUROPEAN 220V/50Hz laptops, cell phone chargers and other small electronic devices in your vehicle. This inverter is very useful when you are travelling and have no other source of power. The offered range have all the alarms for safety like over load alarm, over load shut down, low voltage alarm, short circuit alarm which makes inverter more safe for device and car both.
  Name Rating Comments
Also Purchased