BOSCH PS11102220 220V 12V MAX 3/8 INCH RIGHT ANGLE DRILL/DRIVER KIT
Product Code: PS11102220   Product ID: 23845
Product sold by: samstores.com
Availability: In Stock New
Shipping Information:
Ship within 24 hours. Most orders delivered to any of the 48 US states in just 3-10 business days!
Ergonomically designed for effortless drilling and driving in hard to reach places. 5-position pivoting head articulates 90 degrees to 180 degrees. Better balance and control of the tool for perfect working in tight areas. LED Illumination - 2 LED lights articulates with chuck and effectively increased visibility in dark areas. 3/8 in. auto lock chuck for simple bit replacements for a variety of applications. Variable speed trigger allows for perfect speed regulation. Motor brake - exact serial screw driving. Battery fuel gauge for easy battery management. Electronic Cell Protection provides longer life and run time. Soft grip, optimized handle for a secure grip. 0-1,300 RPM; 101 in-lbs Max Torque. Compact and lightweight only 2 lbs, 12 oz..
Specifications
Battery Voltage: 12V
Charger: 220V
No Load RPM: 0-1,300
Rating: 12V
Torque (in. lbs.): 115
Weight: 2.75 kg
Includes
PS11-102 12V Max 3/8 Inch Right Angle Drill/Driver, 12V Max Lithium-Ion Battery, 220 volt charger and carrying case.
Additional Information
Grit        - -
Chuck Type         3/8 Inch
Drive Type          - -
Hammering Mode           - -
Hp Range             - -
Includes               - -
Power Source    Cordless
Size Range          - -
Use For Material              - -
Voltage                220V
This appliance is not designed for use in America. Only for countries that use 220 / 240 V electrical outlets
Online charges for shipping are the approximate charges not the final shipping charge
  Name Rating Comments
Also Purchased